dětská výživa
Tipy a triky

Příkrmy a výživa miminka: I kupované lahvičky jsou kvalitním zdrojem energie pro vaše dítě

I když je s novorozeným miminkem hodně práce, nejkrásnější na tomto období bývá kojení. Nejen kvůli budování vztahu s dítětem, ale také proto, jak pohodlné je kojence nakrmit. Vše je okamžitě k dispozici, nic se nemusí chystat ani ohřívat. Kdo je už od příchodu z porodnice odkázaný na kojeneckou výživu ve formě láhve s umělým mlékem, si ovšem na jeho chystání zvykne. Více práce však začne, až dítě přibližně v půl roce svého věku přejde na příkrmy.

dětská výživa

Nevadí, že nemůžete kojit. I na umělé výživě dítě vyroste

Kojenecká výživa představuje hlavně mateřské a umělé mléko, které je pro dítě zdrojem energie pro správný fyzický i psychický vývoj. Pochopitelně je lepší, je-li možné kojit. Ale spousta dětí zcela zdárně vyrostla na umělé výživě. V současné době je na trhu velký výběr umělých mlék, takže si může vybrat opravdu každá maminka. Zvláště oblíbená jsou hypoalergenní mléka, která snižují pravděpodobnost vzniku alergie u dítěte.

Kdy začít s příkrmy?

Podle odborníků by se přibližně ve věku 4 až 6 měsíců mělo dítě zvykat na příkrmy, které je do jídelníčku třeba zařazovat postupně. Obvykle se začíná s kombinací mrkve a brambor. A záleží na mamince, jestli pro své dítě připraví zeleninovou kaši z domácích surovin, nejlépe vypěstovaných na vlastní zahrádce, nebo koupí lahvičku s prvním příkrmem. Průmyslově vyráběná dětská výživa Hipp je kvalitní alternativou, která splňuje všechny podmínky pro zdárný vývoj dítěte. Neobsahuje sůl a je doplněna o Omega-3 mastné kyseliny, jež prospívají mozku i celé nervové soustavě.

Je lepší pro dítě vařit, nebo kupovat hotovou výživu?

Maminky se většinou zajímají, kde mohou příkrmy koupit. Jsou k dostání v drogeriích a mají je na skladě také lékárny. Oblíbené jsou hlavně příkrmy Hipp. Tato značka je synonymem pro kvalitu a zdraví vašich dětí. Sortiment je velmi bohatý, rozdělený podle věku dítěte, protože každé období vývoje si žádá něco jiného. 

Začíná se s prvním, většinou jednodruhovým příkrmem se zeleninou nebo ovocem a pokračuje hotovými příkrmy, jako jsou například boloňské špagety, těstoviny s mořskou rybou a rajčaty a podobně. Tato dětská výživa ve formě lahvičky s jídlem je připravena k okamžitému podávání. Stačí jen lahvičku ohřát na správnou teplotu a dítě se může pustit do jídla. Odpadá tak spousta práce s vařením pokrmu. A mamince zůstane čas, který lze využít pro různé aktivity s dítětem, které rozvíjejí jeho schopnosti.

Velký výběr dětských kaší

Od čtvrtého měsíce věku dítěte lze do jeho výživy zařadit také mléčné obilné kaše. Jsou syté a dávají se obvykle večer. Najezené dítě v noci dobře spí a nebudí se hladem, kdyby mu už pouhé mléko nestačilo. Na výběr jsou prebiotické mléčné kaše, bio mléčné kaše ve skle nebo obilné kaše. Jsou vyrobené z přísně kontrolovaných ingrediencí, aby dítě dostalo to nejkvalitnější.