zdroj: wikipedia.org
Tipy a triky

Jak vybrat vhodné akvárium pro dítě?

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Takřka každé dítě touží mít doma svoje zvířátko. S rostoucím věkem dítěte se zvyšuje i nátlak na rodiče, aby povolili rozšíření rodiny o zvířecího člena. Většina rodičů však správně tuší, že péče o zvíře zůstane nakonec jejich starostí. Proto hledají co nejméně náročné domácí zvíře. Volba často padne na rybičky. Akvárium s rybkami nejen splní dětský sen o zvířeti, ale může se stát ozdobou bytu i vášnivým koníčkem celé rodiny.

Péče o akvárium

Předpoklad, že péče o rybičky není nijak náročná, je správný. Ale je třeba provést pečlivou přípravu před koupí samotného akvária. Pečlivým nastudováním založení akvária se můžete v budoucnosti dočkat zcela nenáročné péče, která spočívá pouze v čištění akvária a výměny části vody jednou za dva týdny.

Kromě těchto větších prací ještě musíte zastat krmení, které zabere maximálně 10 minut denně. Nicméně krmení rybek je spíše příjemnou kratochvílí, proto se o něj určitě rády postarají děti.

Jak velké akvárium zvolit?

Zásadním rozhodnutím je velikost akvária. Právě zde rodiče nejčastěji chybují a pod dojmem čím menší akvárium, tím méně práce, koupí co nejmenší nádobu. V případě akvária však platí nepřímá úměrnost.

Čím větší akvárium, tím méně starostí. Ve větším objemu vody lze totiž snáze dosáhnout vyváženého přírodního prostředí. Takové akvárium nebude trpět na růst řas na skle v takové míře, jako je tomu u akvárií menších a tak dále.

Z hlediska údržby jsou proto nejnáročnější malá akvária s objemem do padesáti litrů. Ideálního vyváženého prostředí snadno dosahují akvária s objemem na 100-150 litrů. Je však zřejmé, že velikost vašeho akvária je rovněž limitována prostorovými možnostmi vašeho bytu i výší zájmu dítěte.

Ideální je zvolit akvárium o objemu alespoň 20 litrů, zdroj: wikipedia.org
Ideální je zvolit akvárium o objemu alespoň 20 litrů, zdroj: wikipedia.org

Pro menší děti, které s akvaristikou teprve začínají je proto vhodné zvolit mezistupeň. Tedy akvárium střední velikosti od 60 do 100 litrů. To se bude snadno udržovat a zároveň nebude příliš objemné.

Velikost akvária závisí také na počtu rybek, které plánujete chovat. Každá rybka by na jeden centimetr své délky měla mít k dispozici alespoň 1 litr vody, ideálně však litry dva.

Jaký typ akvária?

Akvária lze dělit podle tvaru i materiálu, z něhož jsou vyrobena. Z hlediska tvaru je optimální volbou kvádrové akvárium s rovnými stěnami. Zaoblená stěna nebo dokonce malé kulaté akvárium ryby desorientuje, ty potom stresem brzy uhynou.

Z pohledu materiálu dělíme akvária na:

  • skleněné nádrže bez rámu – skla jsou v rozích lepena silikonovým kaučukem, tento typ patří k nejkvalitnějším
  • skleněné nádrže s rámem – rám, který nahrazuje spoje mezi skleněnými stěnami, je náchylný na rezivění, proto není možné v akváriu chovat mořské ryby, ale i sladkovodní akvárium po čase doslouží a je třeba ho vyměnit
  • nádrže z plexiskla – jsou levnější, ale při čištění akvária se mohou stěny poškrábat, navíc se stěny mohou po delší době deformovat pod tíhou vody, čímž se zkreslí pohled do akvária
  • malá umělohmotná akvária – v současnosti oblíbená volba, lze je koupit jako hotový set se všemi doplňky – filtrem, osvětlením, topením, není proto potřeba se zaobírat výběrem všech komponent, ale je třeba počítat s častějším čištěním malého akvária
  • litá celoskleněná akvária – skleněná akvária malých rozměrů
Klaun očkatý neboli Nemo z filmu Hledá se Nemo zvedl zájem o akvaristiku, zdroj: wikipedia.org
Klaun očkatý neboli Nemo z filmu Hledá se Nemo zvedl zájem o akvaristiku, zdroj: wikipedia.org

Umístění akvária

Akvárium je třeba umístit do prostoru, kde nebude vystaveno přímému slunečnímu záření.
Dále počítejte s velkou hmotností plného akvária. Pro bezpečnější uložení je vhodné využít speciálních stojanů. Pokud ale přesto chcete akvárium položit na stávající nábytek, nezapomeňte ho vhodně podložit.

K podložení akvária použijte polystyrenovou desku, případně koberec. Podložka pod akváriem chrání dno akvária před uložením na drobný kamínek nebo jinou nečistotu. Ta by totiž mohla narušit dno, následkem čehož byste nechtěně přetvořili v akvárium celý pokoj.