vyšívání
Hry pro děti

Ruční práce jsou důležité pro psychomotorický rozvoj dětí

Možná jste v dětství také vyšívala a nyní přemýšlíte, zdali této činnosti naučit i vaše dítě. Odpověď je jednoduchá, rozhodně ano! Vyšívání rozvíjí jemnou motoriku předškoláků, to znamená, že zlepšuje koordinaci pohybů prstů, trénuje menší svaly a stimuluje četná nervová zakončení na dlaních. Kromě toho vyšívání zapojuje hned několik tělesných systémů najednou, nervového, svalového, kosterního a očního! Právě dobře koordinované fungování těchto systémů se označuje jako jemná motorika. Využíváme jich, kdykoli píšeme, obracíme stránky knihy nebo rukama bereme různé předměty.

Kdy začít s vyšíváním

Předpokládá se, že pětileté nebo sedmileté děti jsou již připraveny začít se seznamovat s vyšíváním. Jedním z hlavních důvodů, proč je to nejlepší věk pro začátek, je to, že dítě již umí zacházet s ostrou jehlou a nehrozí nebezpečí zranění. Samozřejmě žádný začátek není snadný, proto jsou pro začátečníky vhodné připravené vyšívací sady „Moje první vyšívání“, které obsahují vše potřebné – vyšívací přízi v několika barvách, jehlu i vyšívací mřížku s jejíž pomocí si děti mohou vytvořit svou první výšivku. Vše v těchto vyšívacích sadách je přizpůsobeno tomu, aby děti měly práci co nejjednodušší. Příze je velice měkká a poddajná a vyšívací mřížka naopak natužená.

Pokud vám nejde vyšívání, co takhle zkusit drhání z padákové šnůry?

Některým větším dětem možná vyšívání nebude připadat tak „cool“. Mnohem raději budou například tvořit přívěsky či ozdoby z padákové šnůry pomocí drhání. Návody na nejrůznější výrobky snadno naleznete na internetu. Přestože někdo k provlékání šňůry a tvorbě uzlů používá speciální háček, postačí vám k této kratochvíli i obyčejné prsty. I malí nešikové tak dokážou zvládnout složité mnohabarevné vzory, které budou všichni jejich spolužáci obdivovat.