tvořivé hračky
Hračky

Hledáte nejlepší vánoční dárky pro děti? Vyberte tvořivé hračky

Dárky na Vánoce bychom možná s čistým svědomím zrušili. Jenomže kdo má děti, ten to udělat nemůže a ani nechce. Rozzářená dětská očka nad dárečky – tohle je zážitek pro každého, kdo děti obdarovává.

Jako rodiče však dárky musíme vybírat s rozmyslem. Na trhu je velké množství nekvalitních hraček. Rychle si též byt zaneřádíme doslova harampádím, se kterým si dítě nakonec vůbec nehraje, zbavit se jej však nechce. Nemluvě o hračkách nebezpečných. Jak tedy vybírat hračky a vánoční dárky pro děti pod stromek?

Na kvalitě záleží

Pouze kvalitní hračky mají smysl. Nezjistíte u nich, že jsou mechanicky nepoužitelné, ani nebudou postrádat logiku. Tohle se může klidně stát třeba u deskovky, u které zjistíte, že je v podstatě nehratelnou, a na chybu přijde i malé dítě. Kvalitní hračka se nerozpadne, nepřestane fungovat a není pro dítě nebezpečnou. Zárukou kvality bývají obvykle dobré a tradiční značky jako například Djeco, Janod, MiDeer, 3 Sprouts, New Classic Toys a Little Dutch. Vsaďte raději na dřevěné hračky než na plast. Nezapomeňte, že o kvalitu je nutné dbát, i když jde o dětské knížky.

Nevěřte na hračku na celé dětství

Možná máte pocit, že některé hračky zaujmou každé dítě, ideálně hned na několik let, a budou tedy sázkou na jistotu. Sáhneme po předražených stavebnicích a děti si jich nakonec vůbec nevšimnou. Protože co dítě, to originál. Pravdou je, že děti mnohdy nepotřebují hotová divadýlka, drahé kuchyňky, jež není kam dát, ani předražené domečky pro panenky, kam se pak panenky vůbec nevejdou. Přemýšlejte, které z těchto hraček mají pro vaše dítě skutečně smysl, a které nahradit hračkami, z nichž si děti tyto hračky vlastně samy vyrobí. Pořiďte dětem například WAYTOPLAY flexibilní silnice. Zabaví nejen kluky, ale i holky. Jde o skvělý základ pro hru doma i venku.

Jaké hračky učí děti hrát si společně?

Pořiďte si třeba různé zajímavé deskové a kartové hry. Mnohé mohou hrát děti již od 2,5 let. Čtyřleťák zvládá už hry, které baví i nás dospělé. A u těch moderních ani nebudete dítě přivádět k šílenému breku a vzteku jako u Člověče, nezlob se. Moderní hry bývají jiné a mnohem zábavnější.

Základem jsou hračky podporující kreativní tvoření

Řekla bych, že pro dítě je ideálním dárkem štos papírů a kartonů, pastelky, nůžky a lepidlo. Jenomže tak snadné to není. S dítětem musíte tvořit a mít chuť neustále něco vymýšlet. Ne každý rodič na to má čas a též vlohy. Nemusíte se však kreativního tvoření vzdávat. Pořiďte dětem tvořivé hračky. Sáhněte třeba po různých kreativních setech od Djeco. Vyškrabávací obrázky, sety na tvoření z korálků, origami, tvořivé sety se samolepkami, sady pro tvorbu přáníček… Toto je jen několik skvělých tvořivých dárků, kterými můžete udělat radost už letos o Vánocích. Můj tip pro kluky je Djeco Origami skládačka plovoucí lodě. Pro holky vyberte například Djeco DIY Loutky Popelka.

Kreativní tvoření pro děti je nejlepší nápad na dárek. Právě tyto hračky umí děti zabavit nejvíce a současně je rozvíjí po všech stránkách. Od jemné motoriky, koordinace ruka-oko, až po matematické či verbální dovednosti. Věnujte jim kreativní potřeby, které lze používat opakovaně. Ať již jde o barvy či fixy, různé pomůcky – například pro ozdobné stříhání, razítkování, lisování květin apod., věci pro tvorbu vlastních deníčků, fotoalb či přáníček i modelování.

A co věnovat, když už mají děti hraček přehršle?

Rozhodně ještě nemusíte začínat s elektronikou, jakou bývají tablety a mobilní telefony. Ani kupovat nesmysly či začít dávat pod stromečkem „měkkouše“. Vsaďte na krásné dekorace do dětských pokojíčků, na úložné boxy na hračky, dětská svítidla či snové dětské povlečení.