zdroj: shutterstock.com
Tipy a triky

Jaké batohy právě letí mezi školáky?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Každého školáka poznáte na první pohled. Na zádech hrdě nese batoh s učením a svačinou. Nabídka školních batohů je vskutku široká. Ale ne každý batoh váš školák uvítá s nadšením. Jaký typ tedy mezi školáky letí?

U starších školáků vede batoh

Dříve nosili žáci prvního stupně především aktovky a ti velcí z druhého stupně se poznali podle toho, že již mají batoh. Dnes se hranice trochu posunula a často již žáci třetí třídy se s aktovkou cítí trapně. Nechtějí se podobat malým prvňáčkům, ale touží se zařadit mezi ty velké.

Vzhledem k rychlému přestupu dětí z aktovky na batoh mnoho rodičů přistupuje ke koupi kvalitního značkového batohu Mi-Pac hned od první třídy. Tomuto trendu se přizpůsobili i výrobci. Na trhu naleznete batohy vhodné i pro prvňáčky.

Velikost batohu

Při výběru batohu pro prvňáka se orientujte především podle velikosti. Děti velmi rychle rostou, proto batoh, který je akorát třeťákovi, může být prvňáčkům příliš velký a nepohodlný. Každá firma má různé kategorie batohů a zpravidla u nich uvádí, pro jakou třídu jsou určeny.

Některé jsou vhodné již od první třídy, jiné jsou doporučovány od druhé do páté. Další typ batohů již počítá se školáky od třetí do sedmé třídy. A dále se rozlišují batohy pro druhý stupeň a studentské batohy. Batohy pro středoškoláky mohou být svými rozměry přizpůsobeny i přenášení notebooku i většího objemu učebních pomůcek.

Nenápadný batoh značky EastPak, zdroj: bagolo.cz
Nenápadný batoh značky EastPak, zdroj: bagolo.cz

Další důležité parametry při výběru batohy

Minimálně na prvním stupni ještě mohou rodiče výběr batohu ovlivnit a zohledňují především správné řešení batohu. V případě druhého stupně je již situace obtížnější, jen těžko začínajícího puberťáka přesvědčíte o výhodách pevných zad batohu.

Důležitější pro něj je, aby byl in a pokud možno, aby batoh vypadal co nejméně školně. Starší školáci proto upřednostňují jednoduché batohy od výrobce Eastpak, které spíše připomínají výletní batohy s jednou velkou kapsou, nanejvýš s jednou přídavnou kapsou menší na drobnosti.

Žáci prvního stupně naopak ocení batoh s více přihrádkami, které jim usnadňují orientaci v tašce. Nezapomeňte také na oddělenou kapsu na svačinu. Z hlediska správného vývoje páteře je vhodné pořídit batoh se zpevněnými zády. A nošení těžkého učení také usnadní přezka přes hrudní koš.

Při koupi batohu se nezapomeňte informovat také o hmotnosti prázdného batohu. Většina výrobců ji dokáže snížit i pod jeden kilogram, což je opět velkou výhodou pro zdraví školákových zad.

Oblíbené designové batohy značky Herschel, zdroj: bagolo.cz
Oblíbené designové batohy značky Herschel, zdroj: bagolo.cz

Motivy

Starší děti ze druhého stupně volí neutrální motivy. Ideální jsou jednobarevné, klidně i černé batohy. Případně barevné batohy s neutrálními geometrickými tvary. Ale ani malí žáčci nejsou bez vlastního názoru na podobu jejich školní tašky. Proto se při nákupu batohu vždy orientujte podle představ dítěte.

Chlapecké batohy jsou zpravidla laděny do modré, zelené nebo černošedé barvy. Oblíbené jsou motivy aut, dinosaurů či pavouka. Ale počítáte-li s batohem na více let, můžete zvolit i abstraktní vzor.

Děvčata mají výběr pestřejší. Ty nejmenší ocení motivy zvířátek – koníka, kočičky či motýlka nebo obrázky princezen. Pro dívky od třetí třídy výše jsou vhodnější méně dětské vzory. Velmi elegantně vypadají designové batohy s různými motivy od značky Herschel. V nabídce jsou opět decentní abstraktní vzory nebo jemné kytičky či srdíčka.