zdroj: shutterstock.com
Tipy a triky

Z jakého materiálu by mělo být dětské povlečení?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Vybíráte povlečení pro své ratolesti? Vzhledem k tomu, že děti tráví v posteli více času než dospělí, určitě nešetřete na kvalitě. Správně zvolený materiál povlečení ovlivní kvalitu spánku vašeho dítěte, což se promítne i na jeho celkové kondici. Poradíme vám, jaké povlečení je pro děti nejvhodnější.

Jaký zvolit materiál?

Základním vodítkem pro výběr kvalitního dětského povlečení je cedulka se složením. Většina lidí preferuje materiál čistě přírodní, tedy 100% bavlnu. Skutečně se jedná o výtečnou volbu. Přírodní materiál není toxický, zdravotní nezávadnost povlečení si navíc můžete pojistit nákupem povlečení, na něž bylo použito ekologických barev.

Bavlněné povlečení je prodyšné, příjemné na dotyk a je možné ho prát na vysoké teploty. To je důležité z hlediska udržování čistoty lůžka. Vysoké teploty praní napomáhají zničit roztoče, kteří produkují velmi silné alergeny.

Bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení můžete zakoupit v různých úpravách. Klasické bavlněné povlečení má drobnou nevýhodu – je potřeba ho žehlit. Ale právě žehlením lze opět efektivně ničit roztoče, proto maminky alergiků volí klasické rovné bavlněné povlaky. Velice oblíbené je také krepové povlečení, které je příjemně měkké na dotyk, nemusí se žehlit a jeví se lehčí a tenčí. Mnoho lidí má krepové povlečení oblíbené v letních měsících.

Bavlněné povlečení s příměsí

Ale na léto jsou určeny ještě další materiály, které mohou v horkém počasí příjemně chladit. Jedná se o bavlněné povlečení s příměsí mikrovlákna. Zde již musíte být při výběru velmi pečliví a volit raději nákup povlečení od známějších výrobců. Zákazníky často odradí, pokud ve složení najdou určité procento polyesteru. Ale všechna umělá vlákna nejsou stejná.

U levnějších povlečení můžete očekávat, že příměs polyesteru bude spíše na závadu. V takovém povlečení tělo hůř dýchá, více se potí a materiál je nepříjemný na dotyk. Ovšem moderní dětské povlečení s příměsí mikrovlákna je pravým opakem těchto levných napodobenin. Tkanina s mikrovláknem je na dotyk téměř sametová. Nicméně není nijak teplá. Naopak je velmi prodyšná a povrch látky působí na tělo chladivě. A velkou výhodou je i rychlé schnutí látky.

Povlečení do dětského pokoje, zdroj: shutterstock.com
Povlečení do dětského pokoje, zdroj: shutterstock.com

Saténové povlečení

V letních měsících mají dospělí také velmi oblíbené chladivé saténové povlečení. To ale v případě dětí není zcela ideální volbou. Děti se během spánku mnohem více hýbou a otáčí, jejich peřina se tak velmi často ocitá na zemi. S kluzkým saténovým povlečením by děti byly většinu noci zcela bez pokrývky.

Oblíbené motivy

Žádnému dítěti se večer nechce do postele. Zkuste ho nalákat do pelíšku atraktivním vzorem povlečení. Výrobci se velmi rychle přizpůsobují dětskému vkusu, proto je výběr skutečně velký. V nabídce jsou různé motivy na povlečení do postýlky pro nejmenší, přes povlečení pro starší děti až po povlečení pro školáky.

Menší děti milují obrázky ze svých oblíbených pohádek. U holčiček vévodí princezny z kreslených filmů a Hello Kitty. Chlapci touží po povlečení s autíčky. A všichni předškoláci bez ohledu na pohlaví do postele rádi ulehnou s obrázky z oblíbených českých večerníčků.

Děti školního věku svůj zájem přesouvají na jiné motivy. Dívky se zajímají hlavně o zvířata. V každé generaci dívek se vždy najdou nadšené obdivovatelky koní. Ostatní děvčata se mohou rozplynout při pohledu na malá koťátka či štěňátka. Zvířecí motivy mohou být zcela realistické, které vypadají jako fotografie skutečných zvířat. Nebo můžete vybírat mezi legračními kreslenými zvířecími motivy, kterými nepohrdnou ani některé puberťačky.

Tip: Chcete zabavit děti a rozvíjet jejich schopnosti? Vyberte jim jednu z mnoha edukativních hraček.

Chlapci se nadále drží svých oblíbených aut, ale touží i po motivech z oblíbených filmů nebo her. Proto není problém sehnat povlečení s Mimoni nebo Angry Birds.

Jak často prát?

Zdravý spánek dítěti zajistíte nejen správnou volbou materiálu povlečení. Důležité je také časté praní. V posteli tráví člověk více než třetinu dne, proto se lůžko velmi brzy znečistí šupinkami kůže i pocením. Odborníci doporučují měnit ložní prádlo každý týden, nejpozději pak jednou za dva týdny.