zdroj: tabory-stan.cz
Tipy a triky

Dopřejte dítěti volnost, alespoň v létě

zdroj: tabory-stan.cz
zdroj: tabory-stan.cz

Trápí Vás, že Vaše dítě tráví většinu času u počítače nebo televize?  Zkuste mu ukázat, že zábava čeká i jinde. Pošlete dítě na letní tábor. Vyberte téma, které bude Vašemu dítěti blízké – vsadit můžete na tábory inspirované počítačovými hrami nebo oblíbenými filmy nebo seriály.

Nabídka letních táborů je dnes široká a blízké téma si vybere snad každé dítě – pro počítačového “maniaka“ můžete vybrat třeba Army tábor.

Tábor má hned několik výhod, víte, jaké to jsou?

Výhody jsou na obou stranách. Pro rodiče i dítě je to jistě výhra, pokud si syn nebo dcera najde novou zálibu, koníčky a kamarády. A obě strany si jistě užijí i odpočinek od stereotypu rodinného života, ale zároveň se i více budou těšit na společné shledání.

Ale teď vážně. Tábor je pro dítě jistým krokem kupředu. Přestane se chytat máminy sukně vždy, když je něco v malém nepořádku. Dítě dostane konečně volnost. Možná se bude chvíli zdráhat, přeci jen ho vytáhnete z jeho prostředí, a to doslova.

Dětský tábor pro holky, zdroj: tabory-stan.cz
Dětský tábor pro holky, zdroj: tabory-stan.cz

Podporujte samostatnost vašich dětí

Nějakou dobu bude mimo domov, daleko od svého pokoje, osamocený a bez kamarádů. Kdy ale tento pocit pomine a překlopí se do radosti z konečně opravdové volnosti? Velmi brzy. Jaké teda jsou ty reálné výhody dětských táborů?

  • Dítě si odpočine od stereotypu, který pro něj znamená domov.
  • Narušíte mu komfortní zónu a donutíte jednat za sebe jako za člověka.
  • Pozná sebe sama a vypěstuje si silnější osobnost.
  • Pozná, jaké je to starat se sám o sebe.
  • Naučí se kompromisu a práce v týmu.
  • A hlavně, pozná nové lidi a získá spoustu zážitků.
Dobrodružný tábor, zdroj: tabory-stan.cz
Dobrodružný tábor, zdroj: tabory-stan.cz

Skutečný důvod, proč děti neodjedou na tábor, je mnohdy skrytý někde jinde. A to u rodičů. Velice časté je to u jedináčků. Tak dlouho se je snažíte udržovat od reálného světa, až se dítě přesvědčí o tom, že je lepší sedět doma, než vyjít za dveře a poznávat svět. Udělejte pro dítě to nejlepší a dopřejte mu volnost, alespoň na těch pár týdnů.