kojení
Tipy a triky

Kojení: Jak jej provádět správně a dát svému dítěti to nejlepší?

Po porodu se budete muset rozhodnout, jak budete své dítě krmit. Kojení je samozřejmě tím nejlepším a nejpřirozenějším způsobem. Pokud je to možné, měla byste své dítě kojit alespoň prvních 6 měsíců jeho života. Kojení má mnoho výhod, mimo jiné snižuje výskyt infekcí u vašeho dítěte tím, že předává protilátky z vás na dítě, a snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Jaké jsou výhody kojení?

Mateřské mléko je nejenom skvělou výživou pro vaše dítě, ale také jej chrání před různými nemocemi. Když jste vy nemocná, vaše tělo si vytváří protilátky. Tyto protilátky se prostřednictvím mateřského mléka přenášejí z vás na vaše dítě, což jej pomáhá chránit. U kojených dětí je tak nižší riziko vzniku některých onemocnění, jako je například:

diabetes,

obezita,

astma,

ušní infekce a další.

Nejenom, že je to skvělá volba pro vaše dítě, i vy budete mít z kojení své benefity. Mnoho matek uvádí, že jim kojení pomohlo rychleji se vrátit na váhu před těhotenstvím. Může vám také pomoci při problémech s krevním tlakem, snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, a dokonce snížit riziko rakoviny prsu a vaječníků. Nejdůležitější je osvojit si správné techniky kojení.

Jak začít s kojením?

Kojit můžete začít těsně po narození vašeho dítěte ihned po tom, co bude proveden kontakt kůže na kůži.

Jakmile budete připravena, přiložte si dítě k prsu v poloze, která je pro vás oba pohodlná.

Nasměrujte ústa dítěte ke své bradavce.

Když je dítě správně přisáté k prsu, měla by jeho ústa pokrývat většinu vaší areoly.

Obvykle cítíte, když dítě při krmení tahá za bradavku a můžete slyšet drobné zvuky. Při tomto byste neměla pociťovat bolest prsu. Kojení ale nebývá často prováděno správně, načež bolesti přicházejí – musíte většinou změnit polohu.

Jak se vám podařilo poprvé nakojit své dítě?