puberta
Tipy a triky

Co dělat když přichází puberta?

Puberta je proces, při kterém se děti mění v dospělé. Pro většinu z nás to bylo více než bouřlivé období. Jak se chovat k bouřlivákům? Co vám i jim pomůže přemoci hormony? Přechod od dětství do dospělosti není lehké. Během tohoto období dochází jak k tělesným tak mentálním změnám. Všechno se najednou mění, už neexistuje jen černá a bílá. Vše už najednou není tak jednoduché.

Jak se chovat k dítěti v pubertě

Pubertu nelze odstranit, ale lze jí prožít snesitelněji. Jak na to? V první řadě se nesnažte jako rodič nic vysvětlovat. Nepoužívejte větu: “To nemůžeš vědět v tvém věku”. Tím jenom situaci zhoršíte. Snažte se naopak naslouchat. Buďte trpělivým rodičem. V pubertě jsou sice rodiče ti nejhorší na celém světě, ale pokud se obrníte trpělivostí, vaše dospívající dítko brzy zjistí, že tomu tak není.

Nastavte pravidla

Dospívání je období zkoušení a hledání světa. Jestliže se chcete vyhnout tomu, že budete doma mít dítě, které zkouší drogy (nezáleží na tom jaké), nastavte pravidla. Nejlepší je, když pravidla nastavíte spolu se svou dospívající ratolestí. K pravidlům nastavte i sankce a to pro vás i vaše dítě. Vyplatí se to.

Zbytečně se nevyptávejte

Mluvit s dospívajícím není žádný med. Vše je špatně. Proto se raději nevyptávejte. Mluvte, ale nebuďte zbytečně zvědaví. Může se pak klidně stát, že s vámi vaše dítko přestane mluvit úplně a to už těžko napravíte.

Vymýšlejte společné aktivity

I když vás vaše dítko podle slov nenávidí, vyžaduje vaši pozornost. Zkuste proto vymýšlet různé aktivity. Jděte do kina, vyrazte na výlet a podobně. Na začátku sice bude odmlouvat, ale po chvíli bude vše v nejlepším pořádku.. Musíte mít pevné nervy! Hodně štěstí!