zdroj: shutterstock.com
Tipy a triky

Kdy píchnout ouška vaší holčičce?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Rozhodujete se, jestli své malé dcerce nechat propíchnout ouška? Většina holčiček se ráda zdobí, proto je velice pravděpodobné, že už v nižším školním věku bude vyžadovat nošení náušnic. Většina rodičů proto volí propíchnutím oušek ještě v kojeneckém věku, aby si děvčátko nepamatovalo bolest s tím spojenou. Kdy je nejvhodnější nechat ouška propíchnout? A jaké jsou metody?

Kdy nechat ouška propíchnout?

Dříve se přistupovalo k píchání ušních boltců již v porodnici. Tato praxe však již téměř vymizela. Dětští lékaři doporučují počkat minimálně po až po první dávce očkování hexavakcínou. Pokud je novorozenec zdravý, dostává první dávku kolem dvou měsíců života. V případě nachlazení či jiných obtíží se první dávka hexavakcíny posouvá na později.

Dítěti je tedy možné nechat ouška propíchnout zhruba od dvou až tří měsíců. Záleží však na přání rodičů i způsobu propíchnutí oušek. Například k nastřelení náušnic se zpravidla přistupuje až kolem půl roku dítěte.

Tip: Darujte dětské puzzle jako bolestné

Nezapomeňte také zohlednit roční období. Například v horkém létě se obecně hůře hojí rány. Navíc v létě vás také může čekat dovolená u moře, v takovém případě naplánujte propíchnutí oušek raději až po návratu z ciziny. Ránu po propíchnutí ouška byste totiž měli chránit před máčením ve vodě.

Metody propíchnutí oušek

Způsoby, jak docílit ozdobení holčičky náušnicemi, jsou dva. Můžete zvolit buď propíchnutí jehlou nebo nastřelení náušnic. Každá z metod má svá pro a proti. Podívejme se na ně blíže.

Propíchnutí oušek jehlou

Propíchnout ouška může dětský praktický lékař, chirurg nebo ORL specialista. Propíchnutí lze provést již v raném věku, tedy zhruba od dvou měsíců života. Ušní boltec je propíchnut jehlou. Ta může být klasická nebo dutá. Při propíchnutí klasickou jehlou se po vytáhnutí jehly ihned zasadí dětské náušničky. Dutá jehla umožní po propíchnutí nasunout hrot náušnice do dutého hrotu jehly a zároveň s vytažením jehly z ucha se provlékne dírkou náušnice.

Výhody:

  • nižší cena, která se pohybuje od 100 do 400 Kč
  • do dírky se rovnou zavěsí náušnice, kterou bude dítě dlouhodobě nosit

Nevýhody:

  • vyšší pravděpodobnost zhnisání rány
  • delší hojení rány
  • je nutné náušnice 48 hodin předem dezinfikovat ponořením do lihu
  • méně přesné, někdy mohou být dírky na každém uchu trochu jinde

Nastřelení náušnic

Stále větší oblibě se těší nejnovější způsob – nastřelení náušnic. Jeho propagátoři upozorňují především na menší bolestivost, rychlost, přesnost a hygieničnost celého procesu. Nastřelení může provést dětský praktický lékař, který je na nastřelení náušnic vybaven nebo lze navštívit kosmetický salon či zlatnictví.

Před výběrem osoby, která vašemu dítku náušnice nastřelí, se informujte, zda má pro nastřelování náušnic oprávnění. Výhodou je také, pokud lékař či kosmetička provádí před nastřelením prozkoumání reflexních bodů na ušním boltci. Před nastřelením se na uchu dítěti vyznačí fixou místo, kam se náušnice nastřelí. Speciálním přístrojem lze zjistit, zda se v daném místě nenachází některý z reflexních bodů a poté se teprve přistoupí k samotnému nastřelení.

Při nastřelení je žádoucí, aby dítě sedělo matce nebo sestře na klíně a znehybnila se mu hlava. Proto se nastřelení provádí až kolem půl roku života. Natřelovací pistolí se vpraví do ucha nastřelovací náušnice. Ty je možné vyměnit za stálé zlaté dětské náušnice až po šesti týdnech, kdy se rána zcela zhojí. Nastřelovací náušnice je sice možné dítěti ponechat i déle, ale vzhledem k tomu, že jsou fixovány pouze puzetkou, může si je starší dítě velmi snadno rozepnout a ztratit.

Výhody:

  • rychlost
  • hygieničnost
  • přesnost
  • lepší hojení

Nevýhody:

  • vyšší cena – od 300 do 800 Kč včetně náušnic
  • nutnost výměny náušnic po určitém čase