zdroj: shutterstock.com
Tipy a triky

Jak často dovolit dítěti hrát na počítači?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

V dnešní době je hraní na počítači a ostatních herních konzolích pro děti běžná zábava. Velké množství dětí tráví čas u počítače každý den. Většina rodičů ovšem nevidí ráda, když se z této formy zábavy stává návyk a posedlost.

Některé děti by nejraději přišly ze školy a až do večera trávili svůj čas s monitorem, klávesnicí a myší. Je to zlozvyk? Jaký čas je vhodný a jaký čas u počítače je už nevhodný.

Hraní na počítači může děti rozvíjet

Nesmíme ovšem zapomínat na to, že hraní na počítači není pouze zlozvyk, ale také pomáhá naše děti rozvíjet. Vhodně zvolené hry a přiměřený čas může opravdu pomoci vašim dětem v rozvoji. Děti se naučí samostatnému rozhodování bez cizí pomoci, mohou zlepšit logické uvažování při řešení problémů.

Také se dětem zrychlují jejich reflexy a reakce, když se před nimi vyskytne problém. Je ovšem nutné dbát na správnou volbu počítačových her a dodržování předem stanoveného času na hraní. Děti se musí již od začátku naučit dodržovat při hraní pravidla. Rodiče by také měli dodržovat předem stanovený čas, aby se vyhnuli následným nepříjemnostem.

Od kdy je vhodné pustit dítě na počítač

V dnešní době je již nabídka her pro nejmenší opravdu rozsáhlá. Dítě může začít rozvíjet své schopnosti klidně už v pěti letech života. Jednoduché hry, při kterých jde například o přenášení břemen dětem pomáhají. Často se jedná například o hry na mobil, tablety, apod.

Vláček se zvířátky, zdroj: animaltrainapp.com
Vláček se zvířátky Apple iPad hra, zdroj: animaltrainapp.com

Do deseti let života by denní doba, kterou stráví děti na počítačích neměla přesahovat 40 minut. Rozhodně by děti v tomto věku ale neměly sedět u her každý den. Může se z toho stát například možná motivace v případě splnění povinností.

Postupem času budou vaše děti možná chtít hraním na počítači chtít trávit stále více času. Nesmíme zapomínat na to, že děti jsou školou povinné, a že hraní nesmí být na úkor učení. Proto by se doba strávená u počítače vždy měla pohybovat okolo hranice jedné hodiny.

O víkendech, kdy má dítě přeci jen více času a méně povinností, může být tato doba prodloužena. Ovšem žádná počítačová hra zatím neumí nahradit kamarády a pohyb. To by mělo být pro děti vždy na prvním místě.