Ostatní

Jak vybrat dětské sluneční brýle krok za krokem

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, a proto je třeba ho chránit. Působením UV záření může dojít k řadě očním onemocněním. Nejcitlivější na škodlivé vlivy UV záření je dětské oko do 10 let věku. Nezralá oční čočka propouští více UV záření, které může následně poškodit sítnici oka. Proto je třeba pečlivě vybrat dětské sluneční brýle. Čemu bychom při jejich výběru měli věnovat pozornost?

UV filtr

Samozřejmostí je zakoupení brýlí s UV filtrem. Tmavé brýle bez filtru oku škodí víc, než když ho ponecháme zcela bez ochrany. Pod tmavým sklem se rozšíří panenky. Brýle bez filtru UV záření propustí k rozevřené čočce, skrz niž se ho do oka dostane podstatně více.

Brýle s UV filtrem by měly být označeny nápisem UV + stupeň ochrany. Ten se pohybuje v rozmezí 1-4. Stupeň jedna odpovídá nejnižší ochraně, stupeň číslo 4 představuje nejvyšší ochranu potřebnou především u moře a na horách.

Pokud si nejste jisti, zda brýle, které již vaše dítě používá, jsou vybaveny UV filtrem, můžete je nechat přeměřit v jakékoliv optice. Tato služba je většinou prováděna zdarma.

Výhodné také může být pořídit polarizační brýle, které nabízí kvalitnější vidění. Minimalizují odlesky slunečních paprsků a tím snižují možná rizika oslnění.

Materiál

Je potřeba zhodnotit také materiál, ze kterého jsou brýle vyrobeny. A to nejen u obrouček, ale i materiál zorníků.

Obroučky lze vybrat kovové či plastové. Dětské sportovní sluneční brýle jsou ve velké většině v nabídce plastové. Ale i kovové obroučky jsou velmi odolné proti rozbití a jejich výhodou je jejich vyšší pružnost a přizpůsobitelnost tvaru obličeje.

Dětské sluneční brýle, zdroj: maniashop.cz
Dětské sluneční brýle, zdroj: maniashop.cz

U zorníků můžeme volit mezi klasickým sklem, které má vysokou optickou jasnost a je odolné proti poškrábání. Jeho nevýhodou je jeho tříštivost. U dětí lze s vyšší pravděpodobností očekávat rozbití brýlí a roztříštěné sklo může oko poranit.

Dalším materiálem používaným pro zorníky slunečních brýlí je polykarbonát. Oproti sklu lépe odolává nárazům, netříští se a je výrazně lehčí.

Akrylátové zorníky patří mezi nejlevnější. Odolné proti rozbití a netříštivé jsou stejně jako ty z polykarbonátu. Mají však ze tří jmenovaných materiálů nejmenší optickou jasnost a někdy mohou zkreslovat obraz.

Barva skel

Nejvhodnějšími barvami zorníků jsou hnědá, šedá či zelená. Nezkreslují barvy viděných předmětů, jsou použitelné do jasna a polojasna.

Oranžové a žluté brýle se hodí především na lyže a do méně jasného světla.

Posledním typem jsou zrcadlové zorníky. Jejich vnější strana je reflexní, část světla odráží, a proto jsou vhodné do prudkého světla. Zkreslují ovšem barvy a dítě bude vše vnímat tmavší.

Brýle musí sedět

Ani brýle s kvalitním UV filtrem neochrání oči dostatečně, pokud dobře nepadnou. Brýle musí dobře sedět nejen u kořenu nosu, aby nesjížděly, ale je třeba, aby také správně přiléhaly k očnicím. Oko je třeba před slunečními paprsky chránit i ze stran, proto musí brýle dobře kopírovat tvar obličeje a stínit i z boku.

Vzhledem k tomu, že děti jsou neustále v pohybu, může se stát, že i dobře padnoucí brýle v důsledku dětského skotačení z nosu sjíždí, či dokonce spadnou na zem. Jako prevence dobře poslouží pásky spojující postranice brýlí za hlavou. Brýle některých značek jsou vybaveny páskou se suchým zipem. Pokud vašemu dítěti dobře padnou brýle bez pásku, lze ho snadno nahradit. Konce postranic brýlí lze při koupi v optice nechat zdarma provrtat. Dírkami protáhnete například kloboukovou gumičku, přizpůsobíte ji velikosti hlavy dítěte a zajistíte uzlíkem či zapošitím.