zdroj: shutterstock.com
Ostatní

Hlídání dětí za peníze je stále populárnější i u nás

zdroj: shutterstock.com

Potřebujete méně i více pravidelně pohlídat vaše malé zlatíčko a nikdo z rodiny nemá čas, nebo ani nemáte možnost využít babičku či hodnou tetu? Pak nezoufejte, i u nás je možné obstarat si slečnu nebo paní na hlídání z profesionální agentury. Ta vaše dítko nejen pohlídá, ale může ho při té příležitosti třeba i učit cizímu jazyku.

I když u nás není běžný západní model hlídání dětí v podobě služeb au-pair, kdy většinou studentka bydlí přímo v domě nebo bytě rodiny, které takto vypomáhá, i tak se hlídání za peníze stává stále vyhledávanější. Zejména ve velkých městech se rozmáhá velmi rychle vzhledem k pracovnímu vytížení rodičů.

Existují agentury, které sdružují profesionálky s plnou odborností, sehnat si opatrovatelku však jde i přes inzeráty. Oslovit agenturu je ale jistější. Své lidi musí mít prověřené a pojištěné pro případné problémy.

Co všechno může opatrovatelka zajistit?

Jak už bylo napsáno v úvodu tohoto článku, opatrovatelka se nemusí o vašeho potomka starat jen tím, že ho pohlídá po dobu vaší nepřítomnosti. Mnohé agentury i samostatně působící slečny či paní na hlídání nabízí i doprovodné činnosti, buď výukové, nebo čistě zábavné.

Může tak vaše dítko učit cizímu jazyku (nejoblíbenější je samozřejmě angličtina), ale i hře na nějaký nástroj, případně pomůže s předmětem, ve kterém váš malý školák klopýtá. Někdy se může jednat i o uspořádání dětské narozeninové oslavy nebo třeba organizaci dětského hracího koutku na velké rodinné sešlosti. Možnosti jsou u agentur hodně široké.

Myslete na bezpečnost svých dětí a kupujte jen kvalitní jízdní kola

I když řádky výše vzpomínají víceméně samá pozitiva babysittingu počesku, nutno podotknout, že pořád je ta slečna nebo paní pro vás a zejména vaše dítě cizím člověkem, proto buďte opatrní a věnujte pozornost tomu, jak na ni vaše ratolest reaguje. Je dobré zeptat se dítěte na názor, zda mu vyhovuje.

Dětská hřiště, zdroj: shutterstock.com

Jak si vybrat kvalitní slečnu/paní na hlídání

Chcete-li mít jistotu, že se o vaše zlatíčko postará skutečně člověk se zmíněnou odborností, o které jste se zaujetím četli na webových stránkách, dejte přednost agentuře. Výběrová řízení na tyto pozice nebývají jednoduchá a agentury si vše důkladně ověřují. Mimo to samozřejmě pátrejte po referencích, nejlepší je, že když vám konkrétní osobu přímo někdo doporučí, třeba vaše známá, s níž se vídáte na procházkách.

Kolik vás bude domácí chůva stát?

Cena se velmi liší v závislosti na lokalitě, ale také zkušenostech chůvy. Pokud hledáte nejlevnější možnost hlídání, vychází zpravidla nejvýhodněji “domácí školky”, kdy paní na mateřské si vezme na hlídání několik cizích dětí. Pak se při dlouhodobější spolupráci lze domluvit i na 50Kč / hodina. Další možností je zajistit si hlídání od studentky VŠ, která si vezme 100Kč na hodinu, případně méně při dlouhodobějším hlídání. V neposlední řadě můžete zvolit profesionály z agentury, ale cena se bude pohybovat od 150Kč a více.

Sepsáno ve spolupráci s hrackarstvo.eu