zoubky
Tipy a triky

Co dělat když miminku rostou zoubky?

Růst prvních zoubků může znepříjemnit život nejednomu miminku a samozřejmě nejedné mamince. Jak zvládnout toto období? Čím můžete miminku pomoci překonat bolesti? Jak se má chovat každá správná maminka?

Kdy začínají zoubky růst?

Nelze jednoznačně říci. Každé mimiko má svůj rytmus vývoje. První zoubky mohou růst už v pěti měsících. To, že se zoubky klubou na svět, poznáte spolehlivě. Pod dásněmi miminka budou vidět bílé tečky.

Nepříjemná bolest

Bolest zoubků může být pro miminka velmi nepříjemná. Děti proto častou pláčou, nespí a jsou nevrlé. Jejich bolest jim můžete ulehčit, dnes již existuje několik možností. Velmi dobrým pomocníkem jsou chladící kroužky. Jedná se o speciální hračku, kterou na chvilku dáte do lednice. Děti pak tento kroužek koušou, čímž si chladí a masírují dásně. Jejich bolest je tak menší. Chladící kroužek můžete sehnat už od 50 Kč. Vyzkoušet můžete i speciální gely. O jejich používání se raději poraďte s lékařem. Tyto gely seženete téměř v každé lékárně.

Vyzkoušejte různé triky

Při bolestech zoubků vašeho miminka je důležité, abyste byla trpělivá a vyzkoušela, co dítěti pomáhá. Některým dětem postačí když mají neustále něco ke kousání. Postačí například tvrdší hračka nebo naopak hračka z měkčího materiálu.

Pamatujte i na sebe

Pokud vaše miminko prožívá růst zoubků nepříjemně, přenáší toto i na vás. Proto myslete na sebe. Pokud je miminko alespoň chvilku v klidu, užívejte si tuto chvíli i vy. Otevřete si  oblíbenou knihu, podívejte se na oblíbený pořad, nebo prostě jen relaxujte.

9 komentář

 1. Ahoj,
  já jsme synovi dávala na bolest při prvních zoubkách nurofen, byla jsme k němu skeptická, ale zafungoval a konečne můžeme oba v klidu spát:D

 2. nám nejvíc zabírá na zoubky při teplotkách taky nurofen a taky ty chladivé gelíky. nejhorší byl asi první a teď stoličky

 3. no za nás nejvíc sirup nebo čípky od nurofenu..někdy při zoubkách radši i čípky, protože malá někdy ani pořádně nejedla a strašně slintala. nejhorší byl první zub a pak řezáky. dávala jsem i kousátka a nebo tvrdej chleba :-)

 4. Když nám začaly růst zoubky (hlavně stoličky) bylo to utrpení, hlavně přes noc…přes den jsem dávala kousátka a chladivé gelíky,to se dalo vydržet…a na noc jsem dávala Nurofen sirup….malej usnul krásně a vydržel občas i do rána,ulevil od bolesti rychle a docela i na dlouho….:o)

 5. Nejdřív jsem si myslela, že to u syna zvládneme bez léků… ale u špičáků jsem povolila… bolelo ho to hodně, byl mrzutý a bez Nurofenu bychom se asi vůbec nevyspali:( Dávala jsem Nurofen čípky a zabraly opravdu rychle a aspoň jsme se v noci vyspali… Jinak přes den kousátka, kousek chleba nebo křupky na masírování, studený jogurt…

 6. Naše dcerka pořád něco žužlá a tím si masíruje dásničky… V noci, když ji to hooodně bolí a nemůže nikdo spát, tak dám taky trochu nurofen sirupu – ibuprofenum – na bolest – a funguje dobře, všem se uleví a aspoň se vyspinkáme ;-)

 7. u nás tedy nejhorší byli ty první zoubky a pak řezáky. a probíhalo to i za teplot, tak jsem dávala taky nurofen – většinou na noc, když teplota byla nejvyšší a fakt nám hodně pomohl

 8. My už máme 2 dolní zoubky a teď lezou další – pořád něco žužlá – teď má oblíbenou kůrku od chleba :-D V noci nemohla moc spát, ani calgel nezabral na dlouho :( Tak jsem dala trochu Nurofen sirupu na bolest – a pomohl výborně. Zbytek noci spala jak andílek ;)

 9. zoubky jsou fakt peklo, hlavně ty první. nejlepší jsou kousátka, calgel a někdy jsem dávala na bolest i nurofen

Komentáře nejsou povoleny.