Pokoj dítěte školou povinného si nelze představit bez psacího stolu, u něhož bude pracovat na domácích úkolech. Ale psací stůl ocení i mladší děti, které si u něj mohou malovat nebo hrát. Co vše byste měli zohlednit při koupi dětského psacího stolu a židle? Svému dítěti potřebujete zařídit útulný pracovní koutek, u něhož si zároveň nebude ničit záda.
Věk dítěte
Hlavní kritériem při výběru stolu je věk dítěte. Jinak budete vybírat stůl pro puberťáka a jinak pro prvňáčka.
U starších dětí je situace jednodušší. Výškou již dosahují velikosti dospělého jedince, proto můžete vybírat nejen mezi kvalitními dětskými psacími stoly, ale i mezi klasickými pracovními stoly pro dospělé. Starší dítě bude trávit většinu času prací, ale i zábavou u počítače. Volba stolu proto hodně závisí na typu počítače. Pokud bude mít dítě klasický stolní počítač, zaměřte se na pc stoly, které mají vysouvací plochu pro klávesnici i polici pro počítač. Pokud dítě vlastní notebook, máte při výběru volnější ruku.
Pro mladší děti není vhodné pořídit stůl navržený pro dospělé. Malé děti na něj stěží dosáhnou a nepřiměřená výška pracovní desky je velkou překážkou při psaní i malování. Děti potřebují na desku stolu pohodlně dosáhnout. Toho můžete docílit koupí nízkého dětského stolku, který však za pár let budete muset vyměnit za větší model. Další možností je koupě rostoucího stolu, u něhož lze nastavit a průběžně měnit výšku pracovní plochy.
Zároveň se stolem se vyplatí pořídit i židli, která bude svými rozměry odpovídat velikosti stolu. Pro správné sezení je nutné, aby dítě dosáhlo ze židle nohama na zem. K rostoucímu stolu je například vhodná dětská verze počítačové židle, jejíž výška sedáku lze libovolně nastavit.
Zajímavou variantou pro mladší děti je také rostoucí židle. Ta sestává ze sedáku i podložky pod nohy. Židli lze upravovat podle věku dítěte a je vhodná například i ke klasicky vysokému pracovnímu stolu. Pro malé dítě se sedák židle umístí vysoko. A vhodně posunutá opěrka pro nohy zajistí, aby dítěti nevisely nohy ve vzduchu.
Rozměry stolu a úložný prostor
Úložného prostoru není nikdy dost. A u psacího stolu je neméně důležitý. Prostor pod stolem alespoň najde své využití. Ideální jsou stoly s postranními šuplíky. Pokud budou zásuvky u stolu chybět, můžete si být jisti, že během chvíle bude plocha stolu pokryta změtí pomalovaných papírů, sešitů a učebnic.
Rozměr stolu pochopitelně nezávisí jen na vašich přáních, ale především na prostorových možnostech dětského pokoje. Vždy se snažte nábytek v dětském pokoji rozvrhnout tak, aby na pracovní stůl zbyl dostatek místa. Prostorné pracovní stoly jsou velmi pohodlné a lépe poslouží jak při psaní úkolů, tak při hře.
Typy psacích stolů
Nejčastěji se setkáte s klasickými stoly s obdélníkovou pracovní deskou. Ty jsou tolik oblíbené především pro své univerzální použití, snadno se vejdou do libovolného prostoru.
Druhou nejrozšířenější variantou jsou stoly rohové. Ty dokáží perfektně využít prostor v rohu místnosti. Ale vždy se zamyslete nad tím, zda dítě bude mít u rohového stolu dostatek světla. Rohový stůl je vhodný spíše pro práci na počítači.
Dětské stoly mohou mít také zajímavý design v podobě zvlněné pracovní desky. U tohoto typu stolu vždy počítejte s tím, že židli je třeba umístit do „výkusu“ desky, nikoliv k její vypouklé straně.