Patříte sami mezi profesionální či amatérské sportovce, popřípadě vedete zájmový kroužek dětí zapálených pro stejnou věc? Může, ale nemusí jít nutně o sport – celou vaši skupinu může spojovat láska k horám, k toulkám na koloběžce nebo láska k malování. Pokud stojíte v čele jakékoli party zapálené pro stejnou věc, měli byste také vědět, jak ji motivovat a posouvat kupředu. A my pro vás máme hned několik tipů, jak v dětech podpořit týmového ducha.
A co že je to ten týmový duch?
Je to kouzlo, které vás potká v dětství, a je-li dobře podporováno, neopustí vás do konce života. Vzniká prvními přátelskými pouty mezi kamarády a spolužáky. Ještě lépe než v jakékoli třídě ale vzniká právě při sportu a v zájmových kroužcích, především v těch kolektivních. Mezi takové patří například míčové hry, fotbal, pěvecké sbory nebo například skaut. Děti se zde musí spolehnout jeden na druhého a neexistuje tady individualismus. Jakmile nenahrají míč či nenasadí správný tón, aby mohl druhý navázat, nikam se neposunou a budou neustále poražení.
Stojíte-li v čele skupiny dětí, jste jejím hlavním motorem
Co dětem předáte, z toho budou permanentně čerpat. Důležitá je proto nejen konstruktivní kritika, ale také slova chvály. Tou nikdy nešetřete, nechvalte ale slepě a chvalte vždy spravedlivě.
Nebuďte jen šéf, ale buďte jeden z nich
Chcete docílit toho, aby byly děti uvolněné a táhly za jeden provaz? Nalaďte se na jejich notu. Budou vám věřit a i před sebou navzájem budou uvolněné.
Pořiďte týmové dresy
Děti v nich budou jako jeden muž a navíc tím posílíte jejich sebevědomí tím, že budou vypadat profesionálně. Ani výroba dresů s vlastním potiskem dnes není nic neobvyklého. Vymyslete si vlastní barvy i vlastní logo, které vás bude jako tým spojovat a současně jako družstvo a skupinu odlišovat od jiných. Vymýšlení barevných kombinací, týmových znaků a například i vašeho vlastního pokřiku je navíc úžasnou týmovou aktivitou. Podívejte se a inspirujte se na stránkách českého výrobce MARKY Sport.