Stěžuje si vaše dítě na velké bolesti břicha? Nebo vaše miminko často pláče, kroutí se a má křeče v bříšku? Možná vašemu potomkovi ztrpčuje život intolerance laktózy. Jak tento problém odhalit a jak dítěti v takovém případě pomoci?
Co je to intolerance laktózy?
Laktóza se jinak nazývá také mléčný cukr. Nalézá se tudíž ve všech mléčných výrobcích. Nesnášenlivost laktózy nastane u člověka v případě, že jeho tělo není schopno dobře strávit mléčný cukr. K jeho trávení napomáhá enzym laktáza, který se vyskytuje ve střevech. Nedostatek tohoto enzymu má za následek neschopnost plně strávit laktózu obsaženou v mléce a mléčných výrobcích.
Nestrávená laktóza způsobuje průjem či řidší stolici. Nerozštěpený mléčný cukr navíc ve střevech působením bakterií kvasí, břicho se stává tvrdší na pohmat a nafouklé. V důsledku toho se objevuje větší plynatost, kručení v břiše a křeče břicha.
Intolerance laktózy je trávicím problémem. Proto si ji nepleťte s alergií na mléko (resp. na bílkovinu kravského mléka). Intolerance laktózy s alergií nemá nic společného.
Jak poznat intoleranci laktózy u dítěte?
Vzhledem k tomu, že intolerance laktózy není alergie, nedoprovází jí žádný ekzém ani jiné alergické příznaky. O intoleranci laktózy se bude jednak, pokud dítě bude mít čistě zažívací problémy bez výskytu vyrážky.
Nejvýraznějším projevem dětské koliky je průjmová stolice, velká plynatost a bolesti břicha. V případě malých dětí a kojenců se však průjmová stolice někdy neobjevuje, nebo špatně poznává. Zpozornět byste však měli, pokud vaše dítě:
- upozorňuje často na bolest břicha, nebo v případě miminka – pláče, kroutí se
- má nafouklé bříško
- odmítá potravu v důsledku bolení břicha
- nepřibývá na váze
U malých dětí se intolerance laktózy zjišťuje nejčastěji s pomocí eliminační diety. Starším dětem zkuste několik dnů nepodat žádný mléčný výrobek. Pokud se situace zklidní a po vyzkoušení mléčné stravy se opět dostaví bolesti břicha, může to dokazovat intoleranci laktózy.
U kojenců, jejichž převážnou část stravy tvoří mléko, je to složitější. Mírné zlepšení však může nastat, když kojící matka ve svém jídelníčku vynechá mléčné výrobky. Podíl laktózy v mateřském mléce tak bude o trochu nižší a v některých případech je možné pozorovat u dítěte mírné zlepšení bolestí a menší frekvenci pláče.
Jak na výživu dítěte s intolerancí laktózy?
Jednou ze zásad přístupu k dítěti s intolerancí laktózy je omezení příjmu mléčných výrobků i dalších výrobků obsahujících laktózu (mléčná čokoláda, …). V případě intolerance laktózy však není nutné vyhýbat se mléčným výrobkům tak striktně jako je tomu u alergií. Je například možné jíst tvrdé sýry, které obsahují menší množství laktózy než ostatní mléčné výrobky.
Velice dobře také bývají snášeny kysané výrobky (jogurty, kefír, zakysaná smetana). Ty obsahují kultury bakterií, které ve střevu pomáhají rozštěpit laktózu. Na trhu lze také zakoupit speciální produkty dětské výživy se snížením množstvím laktózy, v nichž je již laktóza rozštěpena na jednodušší cukry.
Při omezení příjmu mléčných výrobků však nezapomeňte na pestrou stravu, především na potraviny bohaté na vápník. Tělo dokáže dobře čerpat vápník z brokolice, pažitky, fazolí, pohanky, máku, slunečnicových a lněných semínek nebo ořechů.
U kojenců však tvoří mléko velkou nebo dokonce jedinou část veškerého příjmu potravy. V takovém případě může pomoci substituce enzymu laktáza, který je zodpovědný za štěpení mléčného cukru. Enzym laktáza se získává z přírodního zdroje – houby Aspergillus oryzae. Přidáním enzymu do láhve kojeneckého mléka se stane mléko pro dítě lépe stravitelným.