Milujete túry do hor? Nebo rádi poznáváte přírodní krásy naší vlasti? Pak je vám jistě jasné, že kočárek pro dítě je na nezpevněných cestách spíše nepřítelem než pomocníkem. To ale neznamená, že rodiče malých dětí se musí na několik let vzdát výletů do přírody.
Kočárek však raději zanechte doma a využijte moderní nosítka. Pokud cestujete rádi a často, určitě se vám vyplatí nosítko zakoupit. Ale plánujete-li pouze výjimečný výlet do hor, můžete si pomůcky k nošení dítěte pouze zapůjčit u známých nebo ve specializovaných obchodech.
Volba nosítka
Nabídka pomůcek pro nošení děti je velice pestrá. Pro který typ nosítka se tedy rozhodnout? To závisí na vašich potřebách, ale především také na stáří dítěte.
Proveďme základní rozdělení pomůcek, v nichž můžete dítě přenášet:
- šátek
- babyvak
- ergonomické nosítko
- dětská krosnička
Pro malá miminka je vhodnou volbou šátek nebo babyvak. Také ergonomická nosítka se vyrábí i ve velikostech pro kojence. Ve všech těchto případech se počítá s nošením dítěte na břiše.
Starší miminka, která již umí sama sedět, lze nosit v ergonomických nosítkách na zádech. Tato forma nošení je pro rodiče pohodlnější než nošení na břiše. Nicméně dítě na zádech zabírá místo pro batoh. Takže přepravu jídla, pití a dalších potřebností musí zajistit další osoba.
Dětské krosničky jsou rovněž vhodné pro děti, které již umí samy pevně sedět a často nabízí i úložný prostor.
Šátek nebo babyvak?
Šátek a babyvak jsou první volbou, pokud máte ještě malé miminko, které neumí samo sedět. Řadu maminek odrazuje od použití šátku nutnost naučit se ho správně uvázat. Babyvak se v tomto ohledu jeví uživatelsky jednodušší. Dítě vložíte do vaku a zavěsíte na tělo. Při delší vycházce však brzy pocítíte i nevýhodu babyvaku, která spočívá v tom, že vak se zavěšuje na jedno rameno. Jedna část těla nosiče je proto zatížena více než druhá, což vede k nepohodlí a bolesti zad. Šátek je sice pracnější uvázat, ale zajistí perfektní zafixování dítěte i rovnoměrné rozložení tíhy na obě ramena.
V šátku je možné nosit děti od novorozenců až po větší batolata. Na delší výlety je však šátek pro zdatná batolata méně praktický. Takové batole se bude často dožadovat chůze po svých. Záhy se však unaví a bude chtít zpátky do šátku. Abyste předešli zdlouhavému vázání šátku po každém kilometru chůze, zvolte u dětí starších jednoho a půl roku raději nosítko nebo krosnu. Z nich lze dítě snadno vyndat a rovněž usazení dítěte je dílem okamžiku.
Ergonomická nosítka
Ergonomická nosítka mohou dobře posloužit dětem od narození až do předškolního věku. Existují velikosti nosítek pro batolata i pro kojence. Některá nosítka mají jednu velikost a pro kojence je lze zmenšit speciální vložkou. Nosítko lze využít na nošení na břiše u kojenců, kteří ještě neumí sedět. A stejné nosítko slouží i pro nošení na zádech pro starší kojence a batolata.
K výhodám nosítka patří:
- snadné nasazení dítěte
- nízká hmotnost nosítka
- skladnost
Jako nevýhody někteří lidé vnímají:
- těsný kontakt s dítětem – dítě přilepené těsně na zádech nosiče hřeje, což může být někomu v parném létě nepříjemné
- řešení opěrky hlavy – ve chvíli, kdy vám dítě na zádech usne, je potřeba vyřešit oporu pro hlavičku. Každý typ nosítka nabízí jiné řešení. Nejčastěji se jedná o látkovou opěrku, kterou lze podle potřeby připnout nebo odepnout. Opěrka hlavičku zafixuje, ale její upevnění zpravidla vyžaduje asistenci druhé osoby.
Dětská krosna
Dětská krosna slouží k usazení starších kojenců a batolat, kterým již samostatné sezení nečiní potíže. Sestává z pevné konstrukce, sedačky pro dítě a pevných popruhů. Opět záleží na konkrétním typu, ale velmi často je dále vybavena stříškou proti slunci (případně dešti), pláštěnkou a úložným prostorem. Spánek dítěte řeší měkká, ale pevná, opěrka hlavy, u některých typů je k dispozici i polštářek.
Tuhý zádový systém, podobný jako u klasických krosen, napomáhá pohodlnému nošení těžších dětí. Dítě a rodič díky němu také nejsou v těsném kontaktu, nezahřívají se tedy vzájemně tolik jako při nošení tělo na tělo. Praktický je i úložný prostor.
Nevýhodou krosny je potom její neskladnost a vyšší hmotnost než v případě nosítka.
Jak na nošení v zimě?
Během léta prakticky odpadá problém s oblékáním. Ale během zimních měsíců je hlavní starostí rodičů, jak zajistit, aby potomek na výletě neprochladl. V zimě se jako ideální jeví nošení v šátku nebo ergonomickém nosítku. V těchto případech se stává vzájemné zahřívání rodiče a dítěte výhodou. Nejpraktičtější je obléct dítě pouze do trika a kalhot, připoutat si ho na tělo a teprve poté na oba dva vrstvit mikinu a bundu. Díky společnému oblečení budete mít přehled o tepelné pohodě dítěte. Zbývá jen obléct dítěti čepici, rukavice a teplé návleky na nohy. Tento způsob nošení však vyžaduje speciální oděv. Existují přímo nosičské bundy, které počítají s prostorem pro dítě, případně lze klasickou bundu doplnit kapsou pro dítě, kterou lze připnout například pomocí zipů.
Pokud budete dítě v zimě nosit v krosně, počítejte s tím, že dítě budete muset navléknout do více vrstev než sebe. Dítě se nebude hýbat a je proto třeba obléknout ho ještě tepleji než do kočárku, kde dítě chrání navíc fusak.